“Hədəfi böyük olanların məzun günü” – Balabilgələrin unudulmaz buraxılış mərasimi keçirildi
“Hədəfi böyük olanların məzun günü” devizi altında təşkil olunan bu xüsusi əhəmiyyətli mərasim balabilgələrin uğurlarını qeyd etmək, onların yeni həyata qədəm qoyduqları bu önəmli anı birlikdə yaşamaq məqsədi daşıyırdı.
Tədbir Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı. Ardınca şagirdlərin hazırladığı rəngarəng kompozisiyalar izləyicilərə təqdim olundu. Buraya oğlanların və qızların ifasında milli rəqs nömrələri, elmlərin vəhdətini və texnologiyanın sürətli inkişafını əks etdirən səhnəcik – dərslərdə dron və müasir texnologiyalardan istifadə imkanlarını göstərən təqdimat, vətən həsrətinə həsr olunmuş dramatik çıxış və “Oxumaq, ya oxumamaq” adlı maraqlı səhnə nömrəsi daxil idi.
Tədbirin rəsmi hissəsində çıxış edən Hədəf STEAM Liseyinin qurucu direktoru Şamil Sadıq balabilgələri təbrik edərək onlara gələcək həyat yollarında uğurlar arzuladı və ənənəyə uyğun olaraq milli mantiya, papaq və plaketlərini təqdim etdi.
Tədbir zamanı yüksək nailiyyət göstərmiş məzunlar da səhnəyə dəvət edildi. Onlardan biri – buraxılış imtahanında 298 bal toplayaraq lisey tarixində ən yüksək nəticəni əldə etmiş, “Hədəf bilgəsi” seçilmiş Yaqubzadə Fatimə idi. Fatimənin təltifini təqdim etmək və onu təbrik etmək üçün YAŞAT Fondunun sədri Elvin Hüseynov tədbirə xüsusi qonaq qismində qatıldı və bilgə papağını təqdim edərək Fatiməyə gələcək həyatında uğurlar arzuladı.
Bundan əlavə, buraxılış imtahanında 297 bal toplayıb Hədəfin qəbul imtahanından 100 % güzəşt qazanan, müxtəlif olimpiada və sosial layihələrdə fəallığı ilə seçilən 9-cu sinif balabilgsi Abdulzadə Abbas da səhnəyə dəvət olundu, ictimai xadim Əkbər Əliyev balabilgəmizi təbrik edərək uğurlar arzuladı.
Tədbirdə iştirak edən dəyərli qonaqlar və liseyin valideynləri də balabilgələrə xoş arzularını çatdırdılar.
Rəsmi hissənin sonunda Balabilgə Andı səsləndirildi. Tədbirin bədii hissəsi isə şən və əyləncəli proqramla davam etdirildi.
Bu unudulmaz mərasim bir daha göstərdi ki, Hədəf STEAM Liseyi bilgələri yalnız elmi biliklərlə deyil, eyni zamanda şəxsiyyət və dəyərlərlə formalaşmasında, onların cəmiyyətə inamla hazırlıqlı şəkildə addımlamasında mühüm rol oynayır.

Под девизом «День выпускника с большой целью» состоялась торжественная церемония, целью которой было отметить достижения наших юных знатоков и разделить с ними важный момент вступления в новую жизненную ступень.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о шехидах, отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджана, после чего прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Далее зрителям были представлены красочные постановки, подготовленные учениками:
Национальные танцы в исполнении мальчиков и девочек,
Сценка, демонстрирующая синтез науки и технологий, включая использование дронов и современных технологий на уроках,
Драматическое выступление, посвященное тоске по Родине,
И интересный спектакль под названием «Читать или не читать».
С официальной речью выступил Шамиль Садыг, учредитель Лицея Hədəf STEAM, который поздравил выпускников, пожелал им успехов в будущем и по традиции вручил им национальные мантии, академические шапочки и памятные таблички.
Также на сцену были приглашены выпускники с особыми достижениями. Среди них — Фатима Ягубзаде, набравшая 298 баллов на выпускном экзамене — это самый высокий результат в истории лицея, благодаря чему она получила звание «Знаток Hədəf».
Для чествования Фатимы в качестве специального гостя прибыл председатель фонда YAŞAT Эльвин Гусейнов, который вручил ей шапочку знатока и пожелал успехов.
Другой выдающийся выпускник, Аббас Абдулзаде из 9 класса, набрал 297 баллов, получил 100% скидку при поступлении в Hədəf и отличился активностью в олимпиадах и социальных проектах. Его поздравил на сцене общественный деятель Акбер Алиев.
Почётные гости мероприятия и родители учащихся также выразили свои добрые пожелания юным знатокам.
Официальная часть завершилась чтением Клятвы Знатока, после чего началась художественная программа с весёлыми и увлекательными номерами.
Эта незабываемая церемония ещё раз доказала, что Лицей Hədəf STEAM играет важную роль не только в обучении, но и в формировании личности, нравственных ценностей и уверенной подготовки детей к жизни в обществе.